Blog

Jak skutecznie usuwać kleszcze?

Jeśli Twój pies spędza czas na dworze – a zwłaszcza jeśli zabierasz go na kemping, wędruje po lesie lub wisi nad jeziorem – warto wyrobić w sobie nawyk sprawdzania jego ciała pod kątem kleszczy.

Kleszcze są nie tylko obrzydliwe, ale mogą również przenosić choroby bakteryjne, takie jak borelioza, gorączka plamista Gór Skalistych, erlichioza i anaplazmoza, które mogą powodować ciężką chorobę zarówno u zwierząt, jak i ludzi. Objawy mogą obejmować silne osłabienie, letarg, a nawet zniszczenie komórek krwi zwierzęcia. Ogólnie rzecz biorąc, kleszcze muszą być przyczepione do żywiciela na 24-48 godzin, aby zarazić, dlatego ważne jest regularne sprawdzanie. Można to łatwo osiągnąć, pocierając dłonią i palcami płaszcz. Ulubione „miejsca biwakowe” kleszcza (zamierzona gra słów) to okolice szyi, uszu (wewnątrz i na zewnątrz), między oczami, a nawet między palcami. Więc bądź dokładny w swoich poszukiwaniach.

Jeśli znajdziesz kleszcza, musisz go natychmiast usunąć. Wszystko czego potrzebujesz to dobra para głośników wysokotonowych z cienką końcówką. Proszę nie próbować żadnych staromodnych zaleceń, takich jak: nakładanie czubka gorącej zapałki (co najwyraźniej sprawi, że kleszcz ucieknie i ucieknie z krzykiem), „utopienie” alkoholem, „podsuszenie” wazeliną, nakładanie benzyny (lub lakieru do paznokci, zmywacza do paznokci lub terpentyny). To nie pomaga i może w rzeczywistości być szkodliwe dla twojego zwierzaka.

Oto, co zrobić, jeśli zauważysz kleszcza:

1. Użyj pęsety (znowu preferowane są cienkie końcówki), użyj ich, aby przylgnąć do przyczepionego kleszcza jak najbliżej przyczepu usta-skóra (aby uniknąć pozostawienia aparatów gębowych i głowy utkwionych w skórze)

2. Pociągnij mocno w górę, aby usunąć kleszcza (bez skręcania lub potrząsania). Jeśli czujesz, że nie usunąłeś aparatów gębowych, chwyć i usuń resztki, jeśli to możliwe.

3. Po usunięciu dokładnie wyczyść obszar ciepłą wodą z mydłem, wcierając alkohol lub dobry środek antyseptyczny (np. chlorheksydyna lub betadyna).

4. I chociaż jest bardzo mało prawdopodobne, że możesz zostać zarażony wydzielinami usuniętego kleszcza, pamiętaj również o dokładnym umyciu rąk.

Po usunięciu kleszcza nadal ważne jest obserwowanie psa pod kątem objawów chorób przenoszonych przez kleszcze: takich jak letarg, osłabienie, brak apetytu i/lub blade dziąsła (jasnoróżowe lub białawe). Jeśli podejrzewasz coś niezwykłego, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem.

kod promocyjny superbet