Blog

Dlaczego mój kot traci na wadze?

Ważnym aspektem ogólnego stanu zdrowia Twojego kota jest jego waga. Większość właścicieli kotów martwi się negatywnym wpływem na zdrowie ich kotów z nadwagą, ale niewyjaśniona utrata wagi (stopniowa lub szybka) jest równie niepokojąca. Nieoczekiwana utrata wagi może być wskaźnikiem podstawowych problemów medycznych – i w przeciwieństwie do tego, co mogłeś słyszeć, nie należy się spodziewać utraty wagi u starszych kotów.

Kiedy koty nie jedzą wystarczająco dużo, naturalnie tracą na wadze. W niektórych przypadkach, z powodu choroby, będą tracić na wadze pomimo spożywania wystarczającej ilości jedzenia. Czasami pojawiają się inne objawy, ale w niektórych przypadkach nie ma innych objawów poza utratą wagi.

Ważne jest, aby zrozumieć, że koty, które tracą zbyt dużo na wadze, są narażone na zagrażający życiu stan chorobowy znany jako lipidoza wątroby. Kiedy kot nie je, wątroba gromadzi tłuszcz w dużych ilościach, aby dostarczyć organizmowi energii. To nadmierne gromadzenie tłuszczu może prowadzić do niewydolności wątroby i śmierci.

Przyczyny utraty wagi są różne i mogą obejmować chorobę, stres/niepokój, środowisko, problemy behawioralne i inne. Ważne jest, aby poczynić pewne obserwacje dotyczące sytuacji, aby zapewnić weterynarzowi szczegółową historię.

Niemedyczne powody, dla których Twój kot może chudnąć
Warto najpierw wykluczyć przyczyny, które nie są medyczne. Oto kilka pytań, które należy zadać, gdy Twój kot nie je tak, jak zwykle:

Miski do karmienia
Czy Twój kot czuje się nieswojo jedząc ze swojej miski? Mogą nie lubić rozmiaru, kształtu, głębokości lub zapachu i mogą wymagać ich dokładnego czyszczenia między posiłkami.
Lokalizacja miski
Czy boli kota dotarcie do miski? W przypadku niektórych kotów, zwłaszcza tych mających problemy z poruszaniem się, miski mogą być zbyt daleko od miejsca ich spoczynku. W przypadku kotów z zapaleniem stawów miski mogą wymagać podniesienia z ziemi, aby mogły wygodnie jeść. Czy miska została przesunięta zbyt blisko kuwety? Koty instynktownie nie lubią jeść w pobliżu miejsc, które eliminują. Czy ich miejsce do karmienia znajduje się w pobliżu aktywnej części domu, takiej jak drzwi, czy w pobliżu głośnego urządzenia, takiego jak pralka?
Zakłócenia posiłków
Czy czas posiłków stał się głośny? Czy inny zwierzak nęka twojego kota, uniemożliwiając mu jedzenie lub kradzież jedzenia? Czy twoje dzieci mają głośną zabawę, gdy twój kot je? To wszystko może sprawić, że jedzenie będzie stresujące.
Rutynowe lub środowiskowe zmiany
Czy zmieniono pory karmienia? Jesteś w nowym domu lub przeniosłeś miejsce karmienia? Masz nowego zwierzaka, dziecko lub współlokatora? Zmiany w rutynie i inne rzeczy dziejące się w domu mogą zniechęcić kota do jedzenia.
Rodzaj jedzenia
Próbujesz nowego jedzenia? Czy Twój kot ma problemy z żuciem? Czy jedzenie czekało zbyt długo? Nawet jeśli Twój kot od lat je to samo jedzenie, może nagle zmienić swoje preferencje z wielu powodów, które nie mają nic wspólnego z wybrednością

kod promocyjny superbet